Úspěšné vraždy, které změnily svět

Pokud čtete tento článek, gratulujeme, přežili jste! Klid Velikonoc je pryč. Na výletě do historie se dozvíte, že ne všichni často o svátcích odpočívají. Existovali lidé, kteří svými činy změnili svět, avšak zaplatili za to usilovnou prací i o svátcích ‒ a pro úspěch šli přes mrtvoly. Představujeme TOP vraždy v historii.

Bolševický vůdce slavnější než Stalin?

Vraždy_Sergej Kirov
1. 12. 1934: Den, kdy zavraždili starostu Leningradu Sergeje Kirova.

Sergej Mironovič Kirov byl významný ruský bolševik. Ve 30. letech patřil k nejoblíbenějším sovětským vůdcům a byl mnohem populárnější než Stalin. V roce 1901 mu skupina podporovatelů poskytla stipendium pro studium na průmyslové škole v Kazani. Postupně se stal marxistou a členem ruské sociálně-demokratické strany. 1. prosince 1934 byl zavražděn Leonidem Nikolajevem v Petrohradě.

Kirov přišel do práce, nechal svého osobního strážce několik kroků za sebou, a to se mu stalo osudným. Vyšel nahoru po schodech, kde měli straničtí funkcionáři své kanceláře. Nikolajev se vyplížil z koupelny, sledoval Kirova do chodby a střelil ho zezadu do krku. Smrt přítele poskytla Stalinovi záminku k zahájení brutální vnitrostranické čistky. Stalin poté zřídil „kult Kirovovy osobnosti”, uspořádal mu pohřeb na nejvyšší státní úrovni a sám nesl jeho rakev. Kirovovo jméno se zapsalo do názvů ulic a měst jak v Rusku, tak na Ukrajině. Známá je také velká leningradská továrna Kirov.

Teď jsme populárnější než Ježíš

Vraždy_John Lennon
8. 12. 1980: Den, kdy zavraždili Johna Lennona ze skupiny Beatles.

John Lennon se narodil roku 1940 v Liverpoolu. V roce 1957 se setkal s Paulem McCartneym a Georgem Harrisonem. Společně založili skupinu The Beatles, v roce 1962 vydali první album, které raketově odstartovalo jejich dlouhou hudební kariéru, a Beatles se stali jednou z nejuznávanějších kapel všech dob.

Jednoho dne se jejich fanoušek, Mark Chapman, rozhodl, že musí zbavit svět Johna Lennona, a začal se modlit k Satanovi, aby mu dal k jeho zabití sílu. V osudný den, 8. prosince, byl John Lennon zastřelen před svým domem v New Yorku. Po spáchání vraždy vyčkal Chapman klidně na příjezd policie, zatímco si četl knihu Kdo chytá v žitě. Ve vězení se stal obrozeným křesťanem a svůj čas tráví psaním evangelických publikací. 63letý Mark Chapman v srpnu 2018 již podesáté neuspěl při žádosti o podmínečné propuštění a další možnost dostane v roce 2020.

Ženská jedna střelená!

Vraždy_Sam Cook
11. 12. 1964: Den, kdy zavraždili Sama Cooka, zakladatele soulové hudby.

Sam Cooke byl americký zpěvák, skladatel a podnikatel, který silně ovlivnil populární hudbu, a je proto po celém světě známý jako král soulu. Jeho tvorba přispěla ke vzestupu Arethy Franklinové, Stevieho Wondera či Ala Greena. Sam Cooke byl v roce 1964 ve svých 33 letech na vrcholu slávy, sedm let vydával hit za hitem jako například Chain Gang, Another Saturday Night a What a Wonderful World.

11. prosince 1964 byl Sam Cooke třikrát střelen do hrudníku Berthou Franklinovou při údajném vloupání do motelu v Los Angeles. Na základě svědectví paní Franklinové, která tvrdila, že ji zpěvák napadl poté, co se pokusil předtím znásilnit Elisu Boyerovou (mladou ženu, se kterou se v motelu ubytoval), prohlásili vyšetřovatelé smrt zpěváka jako oprávněné zabití.

Zatímco byl zpěvák v koupelně, Elisa sebrala jeho oblečení a utekla. Rozzuřený Sam doběhl do kanceláře manažerky a začal bušit na dveře. Nakonec se mu je podařilo vyrazit, obvinil paní Franklinovou z podílení se na jeho okradení a hádka se stala fyzickou. V boji spadli Sam a Bertha na zem, manažerka vytáhla pistoli, střelila Sama do hrudi a ten s údivem vykřikl svá poslední slova: „Ženská, vy jste mě postřelila!”. Dle výpovědi paní Franklinové se zpěvák zvedl a opět na ni zaútočil, proto popadla smeták a přetáhla ho násadou koštěte přes hlavu. Tentokrát se Sam Cooke již nezvedl.

Jak omylem nařídit vraždu svého nejlepšího přítele

Vraždy_Tomáš Becket
29. 12. 1170: Den, kdy zavraždili arcibiskupa Tomáše Becketa z Canterbury.

Tomáš Becket byl v mládí pyšný, sobecký, arogantní a ješitný člověk, ale později se stal jedním z nejslavnějších a nejzbožnějších arcibiskupů 12. století. Navzdory rozdílům v jejich postavení byl Tomášovým nejlepším přítelem Henry ‒ budoucí anglický král Henry II. Přátelství jim však netrvalo věčně, nakonec se rozkmotřili, jelikož se nemohli shodnout, zda má nad lidmi větší moc koruna či církev. Rozhořčen Becketovou vzdorovitostí, Henry jednoho dne ledabyle vykřikl známou větu: „Nikdo mě nezbaví toho neklidného kněze,“. Čtyři rytíři vzali krále za slovo a napadli 29. prosince Becketa v jeho vlastní katedrále. Jeden z rytířů se připlížil a udeřil ho mečem do ramene. Zdá se, že rytíři zprvu neměli v úmyslu Becketa zabít, ale když se kněz po první ráně vůbec nebránil, všichni čtyři ho rozzuřeně pobodali a zabili.

Zavraždění arcibiskupa šokovalo katolickou Evropu až do morku kostí. Tomáš Becket byl okamžitě oslavován jako mučedník a v roce 1173 prohlášen za svatého. Jeho svatyně v Canterburské katedrále se stala jedním z nejdůležitějších poutních míst v Anglii.

Zdroje

Ája

Jsem dospělá ženská, žiju profesionálním bizárem a vůbec se za to nestydím. Slunce v buši a pijte kakao! :-*

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.