Finsko neexistuje. Dokažte mi, že ano.

Je Finsko skutečné? Většina lidí by nad touto otázkou nepřemýšlela, ale celá řada konspiračních teoretiků věří, že Finsko opravdu neexistuje. Jak je možné, že tolik lidí o celé zemi smýšlí jako o jednom velkém podvodu?

Od úsvitu internetu kolují po celém světě konspirační teorie – ať už se jedná o lidi debatující o tom, zda je Země plochá, nebo o přistání Neila Armstronga na měsíci. Jedna obzvláště podivná teorie je, že Finsko ve skutečnosti neexistuje, že jej vynalezlo Japonsko a bývalý Sovětský svaz.

Pletichaření Japonska, Ruska a Nokie

V době studené války, zhruba v polovině 20. století, Japonsko a Sovětský svaz údajně tajily velký mořský úsek v Baltském moři mezi Sovětským svazem a Švédskem. Tyto dva národy společně rozšířily myšlenku, že v tomto úseku je pevnina známá jako Finsko, aby si mezi sebe rozdělila toto velmi vhodné místo k rybolovu. Japonci zde mohli lovit tak, jak se jim zlíbilo, aniž by si museli dělat starosti s mezinárodními zákony, pokud dali podíl z rybolovu Rusku.

Finsko neexistuje
Finsko má být ve skutečnosti součástí rozšířeného Baltského moře.

Jakkoli to zní šíleně, konspirační teoretici přišli s významným množstvím důkazů, které podporují myšlenku, že Finsko neexistuje. Finsko nebylo v historii často navštěvované místo na planetě, takže jen málokdo může říci, že jej viděl na vlastní oči. Teoretici dále tvrdí, že Transsibiřská magistrála byla postavena k přepravě úlovků z Baltského moře do Japonska pod rouškou společnosti Nokia, což vysvětluje, proč je Japonsko největším dovozcem technologií právě značky Nokia, a to navzdory skutečnosti, že jejich produkty používá velmi málo Japonců.

Finsko jako utopický model demokracie

Zastánci říkají, že i samotný název Finsko tuto teorii dokazuje. Podle nich je název odvozen od slov „the fin of fish“ (v anglickém jazyce je Finsko nazýváno Finland), v překladu „rybí ploutev“. Dalším tvrzením konspiračních teoretiků je, že sociální demokraté používají Finsko jako utopický model toho, jak by měla vypadat liberální sociální demokracie.
Ale co 5,5 milionu Finů, kteří ve Finsku žijí, a tisíce těch, kteří tam emigrují nebo jej navštěvují?

„Finové věří, že žijí ve Finsku, ale ve skutečnosti bydlí v malých městech po celém Švédsku, Estonsku a Rusku, v odlehlých zalesněných oblastech. To jsou také místa, kam ve skutečnosti cestují turisté,“ vysvětluje zastánce této konspirační teorie.

Schrödingerovo Finsko
Schrödingerovo Finsko

Piloti létající do Finska jsou podpláceni

Stejně jako u každé konspirační teorie však existují silné důkazy proti ní. Za prvé je snadné vidět Finsko z letadla, kosmické lodi nebo satelitního snímku. Teoretici tvrdí, že obrázky jsou pozměněny, ale změnit úplně každý by vyžadovalo spoustu času a prostředků. Každý pilot letecké společnosti, který letí do Finska, by ještě k tomu musel být podplácen, aby toto tajemství nevyzradil veřejnosti.

Podivné věci, které učí rodiče své děti

Většina zdrojů uvádí, že první příspěvek na toto téma napsal v Redditovém vlákně v roce 2015 uživatel jménem Raregans. V diskuzi o podivných věcech, které rodiče učí své děti, zveřejnil komplikovaný příběh o tom, jak mu jeho rodiče řekli tuto teorii se vší vážností. Příspěvek se stal virálním a rozšířil se po dalších sociálních sítích, jako jsou Tumblr a 4chan. Tato finská teorie je většinou přijímána jako satira, a dokonce obrátila pozornost k často přehlíženému finskému národu. Přesto zůstává malá skupina lidí, kteří této teorii opravdu věří. Na internetu může být obtížné rozeznat od sebe ty, kteří jsou sarkastičtí, a těmi, kteří to myslí vážně.
Raregans se dále vyjádřil, že od Finů dostal mnoho rozzlobených zpráv, jeden mu dokonce nabídl, že mu zaplatí letenku do Finska, aby dokázal, že země existuje. Přesto tvrdí, že je hrdý na vytvoření této virální senzace, protože ho hodně naučila o finských občanech a jejich kultuře.

Ája

Jsem dospělá ženská, žiju profesionálním bizárem a vůbec se za to nestydím. Slunce v buši a pijte kakao! :-*

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.