Splachujete záchod? Riskujete přenášení Covidu. No fakt!

Protože COVID-19 byl detekován ve vzorcích moči a stolice, mohou být veřejné toalety důvodem k obavám. Tým vědců z akademické vysoké školy Florida Atlantic University proto podrobili „záchodové tekutiny“ testu za normálních ventilačních podmínek, aby prozkoumali kapičky vytvořené splachováním toalety a pisoáru na veřejném WC. S celkovým počtem kapiček vytvořených při každém splachovacím testu se dostali na číslo vysoké v řádu desítek tisíc.

Poučné okénko o kapičkách a jejich souvislost s WC

COVID-19 se přenáší nejčastěji vzduchem přes respirační kapičky. Respirační kapička je malá vodní kapička, která se tvoří při výdechu, kašli či kýchnutí a skládá se ze slin nebo hlenu a dalších látek z dýchacích cest. Mohou však existovat alternativní cesty vzhledem k objevu životaschopných virů ve vzorcích moči a stolice. Vědci na veřejných záchodcích zkoumali kapičky, které lidé vytvářejí při splachování toalety a pisoáru a naměřili podstatně zvýšené hladiny aerosolu v okolním prostředí.

Pisoáry
Pisoáry bez krytu jsou potenciální hrozbou pro šíření COVIDu-19.

Splachování toalety může generovat velké množství aerosolů s mikroby. Jejich množství závisí na designu toalet, tlaku vody a síle splachování. Řada patogenů se obvykle vyskytuje ve stojaté vodě, stejně jako v moči, výkalech a zvratcích. Pokud jsou tyto patogeny rozptylovány prostřednictvím aerosolizace (přenos částic obsahujících infekci), mohou způsobit ebolu – norovirus, který vede k závažné otravě jídlem, a také COVID-19 způsobený koronavirem SARS-CoV-2. Vzhledem ke své miniaturní velikosti mohou tyto částice zůstat viset ve vzduchu po dlouhou dobu. Veřejné toalety jsou proto obzvláště důvodem k obavám z přenosu COVID-19, protože jsou relativně uzavřené, hustota návštěv zde může být vysoká a místnosti nemusí být dostatečné větrané.

100 spláchnutí a 3 hodiny testů

Výsledky studie publikované v časopise Physics of Fluids ukazují, jak by se veřejné toalety mohly stát ohništěm pro choroby přenášené vzduchem, zejména pokud nejsou místnosti dostatečně větrány, toalety nemají víko a pisoáry kryt. Pro tuto studii vědci získali údaje ze tří různých scénářů: splachování toalety, splachování toalety se sklopeným víkem a splachování pisoáru. Analyzovali nashromážděné údaje, aby zjistili, jak se zvýšila koncentrace aerosolu, jak se chovají kapičky různých velikostí, jak vysoko se tyto kapičky dostaly, a jaký vliv má sklopené víko při splachování.

„Asi po třech hodinách testů zahrnujících více než 100 spláchnutí jsme naměřili podstatně zvýšené hladiny aerosolů v okolním prostředí, přičemž celkový počet kapiček generovaných při každém splachovacím testu se vyšplhal až na desítky tisíc,“ řekl Siddhartha Verma, spoluautor a odborný asistent na Katedře oceánského a strojního inženýrství (KOSI) z Florida Atlantic University. „Toaleta i pisoár vytvářely velké množství kapiček o velikosti menší než 3 mikrometry, což představuje značné riziko přenosu, pokud obsahují infekční mikroorganismy. Kvůli jejich malé velikosti mohou tyto kapičky přetrvávat ve vzduchu i na místech, kam dopadnou, po dlouhou dobu.“

Nebezpečné WC
Testu byly podrobeny toalety i pisoáry.

Sklápějte to víko!

Ve vzduchu se vytvořil menší počet kapiček, když byla toaleta spláchnuta se sklopeným víkem – i když ne o tolik, což naznačuje, že aerosolizované kapičky přesto unikly malými mezerami mezi víkem a sedátkem.

„Aerosolizované kapičky hrají ústřední roli při přenosu různých infekčních onemocnění, včetně COVIDu-19, a tento výzkum našeho vědeckého týmu poskytuje další důkazy podporující rizika přenosu infekce ve stísněných a špatně větraných prostorech,“ uvedla Stella Batalama, děkanka Vysoké školy inženýrství a počítačových věd.

Studie naznačuje, že navržení přiměřeného větrání při designování veřejných prostorů by pomohlo zabránit hromadění aerosolu v oblastech s vysokou koncentrací lidí, jako jsou například právě veřejné toalety. Výsledky, které byly prezentovány spoluautory studie Jessem H. Schreckem, postgraduálním studentem a Javadem Hashemim, proděkanem pro výzkum (oba z KOSI), jsou dalším krokem k omezení přenosu COVIDu-19.

Ája

Jsem dospělá ženská, žiju profesionálním bizárem a vůbec se za to nestydím. Slunce v buši a pijte kakao! :-*

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.